Ahmet Efe İnşaat
İletişim: 0 (216) 365 43 22
.: Betonda Olması Gereken Özellikler

Beton, taze ve sert olmak üzere ikiye ayrılır. Betonun plastikliğini koruduğu süredeki durumuna taze beton denilir. Katılaşma olayından sonraki durumu ise sertleşmiş betondur.

Betonda Olması Gereken Özellikler
Betondan beklenen performans, plastik olduğu ve sonrasında sertleştiği durumlara göre ayrı ayrı değerlendirilir.

Taze Betonda Olması Gereken Özellikler
* Taze beton kolaylıkla karılabilir, taşınabilir, yerleştirilebilir, sıkıştırılabilir ve yüzeyi düzeltilebilir olmalıdır. Bu işlemler sırasında agregalarla çimento harcı arasında ayrışma olmamalıdır.

* Yerine yerleştirilen taze betonun içerisindeki suyun yukarıya çıkma eğilimi mümkün olduğu kadar az olmalıdır. Betonun homojen yapısı korunmalıdır.

* Malzemenin karılmasından hemen sonra plastik durumuna sahip bir betonda plastikliğin kaybolmasına kadar geçen sürenin uzunluğu (priz süresi) gerekenden daha uzun olmamalıdır.

Sertleşmiş Betonda Olması Gereken Özellikler
* Çevredeki suyun ve diğer sıvıların beton içerisine kolayca girerek olumsuz etki yaratmaması için, yeterince geçirimsiz olmalıdır.

* Betonun zaman içerisinde çevreden maruz kalabileceği etkenler karşısındaki dayanıklılığına durubilite denir. Bu servis süresince çevrede oluşan yıpratıcı etkenler karşısında yeterince dayanıklı olmalıdır.


 
Ahmetefe.com.tr 2013© Tüm Hakları Ahmet Efe Mutfak Kapı Mobilya ve Orman Ürünleri'ne aittir.