Ahmet Efe İnşaat
İletişim: 0 (216) 365 43 22
.: İnşaat, perakende ve enerji yatırımları istihdamı arttırdı!

Türkiye’de son yapılan istihdam endeksi verilerine göre Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre iş fırsatlarının yüzde 5 artış gösterdiği belirtildi. Anadolu’da istihdamı tetikleyen sektörler inşaat, perakende ve enerji yatırımları oldu.Türkiye’de son yapılan istihdam endeksi verilerine göre Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre iş fırsatlarının yüzde 5 artış gösterdiği belirtildi.
Anadolu’da istihdamı tetikleyen sektörler inşaat, perakende ve enerji yatırımları oldu.
Kariyer.net İstihdam Endeksi verilerine göre iş fırsatları, Temmuz’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 aıtış gösterdi. 14.165 yeni iş ilanı yayınlanan yedinci ayda, yaklaşık 50 bin kişi için yeni iş fırsatı doğdu. İnşaat, tekstil, bilişim, sağlık ve üretim en çok istihdam yaratan sektörler olurken, Anadolu’da inşaat sektörüne ek olarak enerji ve perakende de yeni yatırımlarla istihdama hareket getirdi.
Aylık İstihdam Endeksi’ne göre, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, bir önceki aya göre ise yüzde 7 artışla 14 bin 165 iş ilanı yayınlandı. Toplamda yaklaşık 50 bin çalışan için yeni iş fırsatı anlamına gelen bu rakamlar, istihdamda olumlu havayı destekliyor.
2013′ün başından bu yana istihdamda artışın yavaş da olsa sürdüğünü ve aylık rakamların istikrarlı bir tablo çizdiğini belirtildi. Temmuz’da en çok iş fırsatı sunan ilk 10 şehir İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Adana, Gaziantep ve Konya olarak sıralandı. Aynı dönemde iş fırsatlarındaki artışla en çok dikkat çeken şehirler ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 36,33 ve 27ve 25 oranlarında artış gösteren Diyarbakır, Mersin, Gaziantep ve Eskişehir oldu. Kocaeli ise yüzde 18′lik artışla istihdam coğrafyasında ilk 5′teki yerini sağlamlaştırdı.
anadalou’da inşaat, perakende ve enerji yüz güldürdü Oransal olarak en fazla artış gösteren şehirler, yeni yatırımlara işaret etmeyi sürdürüyor. Temmuz ayı boyunca Muş, Ardahan ve Kars’ta inşaat sektörü istihdamı hareketlendirdi. Uşak, Erzincan, Hatay ve Batman’da ise perakende sektörünün hızı hissedildi.
Batman’da sağlık sektörü de hatırı sayılır bir istihdam yaratırken, Siirt’te enerji yatırımları istihdama yeni bir soluk getirdi. Temmuz ayının istihdamda lokomotif sektörleri inşaat ve tekstil oldu. Sırasıyla yaklaşık 7 bin ve 6 bin kişi için iş ilanı yayınlanan bu sektörleri 4 biner kişiyle bilişim, sağlık ve üretim, 3 bin kişiyle otomotiv, 2 bin 300 kişiyle gıda, 2 bin 200 kişiyle turizm, bin 800 kişiyle telekom ve bin 400 kişiyle finans sektörü takip etti.
mağaza müdürü ve ik uzmanlarına talep iki kat arttı Temmuz ayında işveren talebinin oransal olarak en çok arttığı pozisyonlar mağaza müdürü ve insan kaynaklan uzmanı oldu. Bu pozisyonlar için talep bir önceki yüın aynı dönemine göre neredeyse iki kat arttı. Temmuz boyunca bin insan kaynaklan uzmanı ve 900 mağaza müdürü arandı. En çok talep edilenler sıralamasında ise satış uzmanlan ve mühendisler sırasıyla 6 bin 500 ve 5 bin 600 kişi ile en başta yer aldı.

Ankara İleri


 
Ahmetefe.com.tr 2013© Tüm Hakları Ahmet Efe Mutfak Kapı Mobilya ve Orman Ürünleri'ne aittir.